13 Temmuz 2010 Salı

Tibet Notları

Prensimiz gün geçtikçe büyüyor, kişiliğini ortaya koyuyor, çok konuşuyor, çok bilmişlik taslıyor, çok ağlıyor, bize hem çok keyif veriyor hem de çok zorluyor.
Unutmamak için bir köşeye almıştım bu notları...

Adamımız her seferinde bilgisayara ulaşmak adına yeni projeler geliştiriyor. Bunlardan en yakın zamanda hatırladığım biri şu :

-    Annee, benim bir fikrim var!
-    Neyin var, ne dedin anlamadım? (nereden duydu yahu?)
-    Fikrim var, fikrim var...
-    Neymiş o bakalım?
-    Anne sen şimdi bilgisayarı aç, benim Yaz’a bakmam lazım!
-    Vay uyanıııkkkk! ama bebeğim Yaz bugün bilgisayara gelmemiş, boşuna açmayalım şimdi!
-    !!!!!!!!!!!!!

iç ses: ben senin annenim bebeğim, sen cinsen ben de öyleyim :)))))))
 


Son günlerde ilginç isimler teleffuz ediyor. “
Annee, sen köseman mısın?” ya da “Babaa, sen ilebissin!” gibi... Bu iki ismin diline nasıl yerleştiği hakkında hiçbir fikrim yok ama aramızda bunlarla ilgili geçen diyaloglar şöyle:


1
-    Anne, geçen gün ilebis geldi, beni yedi biliyo musun?
-    ?????
-    ama ben kaçtım, yakalayamadı beni, heheheee!!!
-    ????? (korkmalı mıyım?)

2
Teyzemlerdeyiz. Çocuklarla oynuyor, evin içinde koşturuyorlar, gülerek yanıma geldi:

-    Annee, beni içeride ilebisi gördüm, o da beni gördüüüü! Heheheeee!!!
-    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (korkuyorummmm)

3
-    Annee, sen köseman mısın diil misin?
-    Ben değilim, sen köseman mısın?
-    Diilim hiç! O zaman sen ilebis misin peki?
-    Değilim, sen ilebis misin?
-    Diilim hiç!!!
-    ................. (ne demeli acep?)
-    Biliyo musun anne, köseman beni çöpe attı!!!
-    !!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????? (çok korkuyorummm!)


Ortalık her zaman güllük gülüstanlık değil maalesef :( aramızda tatsız durumlar da yaşanıyor:


1
-    Annee, ben zıplaya gitmek istiyommm!
-    Tibet daha biraz önce gittik ya bebeğim, artık yarın gideriz tekrar.
-    Ama anneee, ben zıplaya gitmek istiyommm, yütfen, yütfeeennn!
-    Bebeğim olmaz ama daha yeni geldik. İstersen sana çizgi film açabilirim.
-    Ya ama ben çizgi film istemiyom, zıplaya gitmek istiyoooommmm!
İç ses: Ben de mümkünse kaçmak istiyorum!

2
Tibet bir güzel yıkanmış ve “Yütfen beni sudan çıkarmayın!” nidaları eşliğinde küvetinden koparılmıştır. Kendisi bir süre sonra sakinleşmiş ve sıra üstünü giydirip, saçını kurutmaya gelmiştir ve olay, sonrasında aynen yazıldığı gibi gelişmiştir.

-    Hadi oğlum, artık giyinmen lazım.
-    Yaaa, ben giyinmek istemiyommmm!
-    Ama giyinmezsen üşürsün ve hasta olursun tatlım.
-    Hasta olcam ben, giyinmiiceeemmm!
-    Ama hasta olursan, doktora gitmek zorunda kalırız ve doktor sana şurup verir ve sen şurup sevmediğin için içmezsin ve iyileşemezsin!
-    İyileşmek istemiyoommm, giyinmiicemmmm!
İç ses: ben de birazdan zıvanadan çıkıcaammmm!!!

Tüm bu yaşananlar x2 olarak saç kurutma aşamasında da gerçekleşmiştir. Dikkatini başka yöne çekme çalışmaları sonuç vermemiş, kendisi zorla giydirilmiş ve saçları zorla kurutulmuştur.

Kötü müyüm neyim!!!

3
Geçtiğimiz akşam evdeki atılacakları tespit etmek için tüm koliler boşaltıldı. Bu durum Tibet için bulunmaz nimetti doğal olarak. Herşeyin içindeydi. Eh bitince yıkamak gerekti tabi ki. Bu yüzden kendisiyle pazarlık yapıldı:

- Küçük bey, seni yıkayacağım ama 1- Yıkanman bitince çıkmamak için ağlamayacaksın, 2- Çıktıktan sonra giyinmemek için ağlamayacaksın, 3- Saçın kurutulmasın diye ağlamayacaksın, 4- sonrasında da uyumamak için ağlamayacaksın. Eğer ağlayacak olursan; yarın zıplaya gidemezsin, dondurma yiyemezsin. Tamam mı, anlaştık mı?
- Anlaştık dostum!
- !!!?????

4
Artık bizimkinin çok fazla çocuklarla bir arada olmamasının verdiği etki midir yoksa genel huyumudur bilinmez, birinin elinde gördüğüne “ O benim!” deyip saldırıyor.

En son olay güzel Yaz’ın yaşgününde oldu. Haliyle ortalık çocuk kaynıyor. Bir iki kez uyardım ama en sonuncusunu neyseki ucuz atlattık.
Küçük Deniz’in elinden tahta bir merdiveni almak için çekiştirirken, kızı sandalye ile birlikte yere devirdi. Neyseki saldalye hem hafif bir malzemeden yapılmıştı hem de boyu kısaydı da kızcağıza birşey olmadı. Çok tepki verdim... Herkes o çocuk, bu kadar kızmaya gerek yok dedi.

Doğru, bunu bende biliyorum... ama bir gerçek var ki bizim ona paylaşım konusunda yeterince katkıda bulunmamış olduğumuz!

 Kısacası “Tibet sana söylüyorum SİBEL sen anla!!!”

21 yorum:

 1. Şu ilebis olayı enteresan geldi Sibel, korktuğu bir şey varsa erkenden çözmek iyi olur sanırım.Kim bilir neler hayal ediyor, büyütmeden korkuyu engellenmeli.

  Çok akıllı bir çocuk yalnız:)

  YanıtlaSil
 2. Hangi birine yorum yazacağımı şaşırdım :))

  İlebisle köseman konusunda bende korkardım valla. Çöpe mi atmışlar küçük prensi :))

  YanıtlaSil
 3. Bizimkininde hala devam eden korkuları var.Nasıl gidericez bilmiyorum.Kendime güveniyorum oynu oynuyoruz arasıra bilmem işe yarayacak mı..Ama bu dönemlerde hayali kahramanları birlikte oturup kalktıkları ama bizim görmediğimiz 3.şahıslar olurmuş .. Geçer diye düşünüyorum üstüne durursak daha mı ciddiye alırlar ki emin değilim ...Ve hepsi çok hoştu diyalogların çok eğlendim öpüyorum seni..

  YanıtlaSil
 4. :)) Alemsin Tibet:))
  Sibel ben bile korktum iblisi nerden öğrenmiş küçük adam..
  Paylaşma konusunu bizde en kısa sürede çözmeliyiz, başımıza iş açıp duruyor..

  YanıtlaSil
 5. :))))
  bu bir fikrim var olayı bizdede çok yaşanıyor nedense yapmak istedikleri şeyleri şirinlik yaparak kabul ettiriceklerini sanıyorlar.

  YanıtlaSil
 6. Sibel yazmak istemedim ama yazılılmış zaten... İlebis iblis heralde di mi... Mutlaka bir yerde ya da TV'de filan bahsi geçmiş olmalı... Biliyorsun bizdeki şu korku olayını da... Sanırım böyle şeylere de hazırlıklı olmam gerekecek... Ayrıca şu benim olayı için ona da, kendine de kızma... Bir dönem olduğunu düşünüyorum ben... Bizde de şu ara ciddi boyutta:(

  YanıtlaSil
 7. ilebisle köseman konusu bana çok ürkütücü gelmedi. tibet kaç olarak kaç yaşında bilmiyorum ama benim kızımda uydurma sözcüklerle konuşur, şarkı söyler.. ben dorayım der... elbisesini giydirirken kaçar ben kovalayınca "imdaaat komanje geliyo kaçın" der bunun gibi biçok şey... hoşuna giden ve kendi uydurduğu iki kelime bence sadece.

  YanıtlaSil
 8. Çocukların bu yaşlarda hayali arkadaşları olur, çok tanıdığım var öyle olan, korkunç birşey değil bence.kreşe başladığında gerçek arkadaşları olduğunda geçeceğini düşünüyorum...Çok ta seviyorum ana-oğul sizi...

  YanıtlaSil
 9. Benim kuzenimin oğlunda da vardı bu hayali kahramanlardan.Uzun süre dilinden düşmeyince psikolog yardımı almışlardı.Tibet çok akıllı bir çocuk maşallah.Hayal dünyaları geniş olduğu için yaşanabiliyormuş böyle şeyler.Zamanla unutur inş..
  Anlaştık dostum!! :)) En çok buna güldüm :)))

  YanıtlaSil
 10. İlebis ve köseman ne ola ki Sibelim?Daha devam ederse bir araştırmak gerekir belki.Hayal gücü geniş ama nedne çöpe atıyor onu Köseman?Bu bızdık çok alem çok:))

  Peki ya anlaştık dostuma ne demeli:))))

  YanıtlaSil
 11. Sibel, bu senin pamuk prens çok fena olmuş. Okurken şimdi orada olsam, şu cin cimcimeyle ben sohbet etsem diye geçirdim aklımdan. Benim de aklıma iblis mi ki diye geldi diğer arkadaşların yazdığı üzere. Ancak yazdıklarından Tibet'in korkuyla değil de sanki oyunmuş gibi kullandığını hissettim. Eminim çok önemli bir şey değildir çünkü hayali arkadaşlar devri başlıyor artık. Bir yerler bir şeyler öğreniyorlar, ne olduğunu tam anlayamıyorlar. Kuzularım benim, çok saf, çok temiz, çok savunmasızlar. Öp, öp öp onu benim için. İlk resme bittim

  YanıtlaSil
 12. Böyle fırlama görmedim ben! Verdiği cevaplar,olaylara tepkisi.. bu ne şirinlik,ne bilmişlik yahu (: Maşallah..Ve tabii Allah size kolaylık versin Sibelim...

  YanıtlaSil
 13. Çok akıllı ve çokta tatlı maşallah

  YanıtlaSil
 14. anlaştık dostum !!!!
  ah tibet ah aklını sevsinler senin...keşke banyo yapma sevdası bizdede olsa...

  YanıtlaSil
 15. Sibelcim harika bir post,çok eğlendim,çok güldüm okurken.sadece tibetin söylediklerine değil senin içses yorumlarına da bayıldım.

  YanıtlaSil
 16. komik bence :) korkulacak bi durum oldugun udüsünmüyorum, hayal gücünün eserleri... yalniz bu konuyla ilgili ufak bi arastirma yapmistim bizim de basimiza geliyor geçen gün teyzesinin evinde mamakiler varmis mesela :) birisi bizimle geldi hatta... avof var bi de... ermeni asilli oldugunu düsünüyoruz avof un :P
  uzmanlar der ki hayali arkadaslari vs. varsa onlari pekistirmeyin ... yasitlariyla vakit geçirmeyen çocuklar daha çok üretiyormus böyle seyleri...

  http://tv.anneyiz.biz/program.php?w=412

  sevgiler, hayalleri eksik olmasin ve de hep güzel olsun insallah... :)

  YanıtlaSil
 17. bugün 18 temmuz, tibet'in doğum günü...

  dogum günün kutlu olsun pamuk prens ;D

  saglik ve mutluluk dolu nice dogumgünlerini göresin insallah... :)

  muuuuuck... :*

  YanıtlaSil
 18. pardon yaa,
  evde olunca zaman kavrami kalmiyor da, günleri karistirdim ama neyse 1 gün erken kutlamis oldum :)

  YanıtlaSil
 19. bii fikrim var
  bizimkininde dilindeydi bir ara.. tigger&pooh seyrediyormu Tibet. bizimki oradan kapmıştı :) ama çokta yakışıyor dillerine :D
  ayrıca paylaşım konusunda bizimkide içinden gelmedikçe imkanı yok birşey yapmaz. önünde örnek oluyoruz özellikle konuşuyoruz bizi dinlediğine emin olduğumuz zamanlarda ama yok yok... :)

  YanıtlaSil
 20. Ahhaha :)))
  Ben de YAZ'a bakmam lazım diye düşündüm...Gelinimiz pek tatlı, Tibetimiz haklıymış :))

  ilebis ile köseman ne olaki???
  Ürperdim biraz..Tv'den falan yazmıştır kafaya...

  YanıtlaSil